Ethereum(ETH) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Ethereum nedir? Sorusu günümüzde kullanımı yaygınlaşan kriptopara türleriyle birlikte bu alana girmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. 2013 yılında icat edilen ETH temelde pek çok kriptoparanın altyapısını oluşturur.

Ekim 8, 2022 - 12:15
Ekim 8, 2022 - 12:16
 1
Ethereum(ETH) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?
Ethereum(ETH) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Ethereum(ETH) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Ethereum nedir? Sorusu günümüzde kullanımı yaygınlaşan kripto para türleriyle birlikte bu alana girmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. 2013 yılında icat edilen ETH temelde pek çok kripto paranın altyapısını oluşturur. 2015 yılında ise tam olarak hayata geçirilmiştir. Peki detaylı olarak Ethereum nedir? Ve Ethereum nasıl alınır ve gönderilir? İnceleyelim. 

Detaylarıyla Ethereum Nedir?

Vitalik Buterin tarafından kurulan ve temelde blockchain teknolojisinin gelişimini sağlayan yeniliğe yönelik bir sistemdir. Genel bir tanım olarak Ethereum dağınık olarak çalışan hesaplama platformudur. Yani dolandırıcılık riskini en aza indiren bir platformdur. Ether kripto para birimini kullanan ve bu kriptoparaların Kripto İşletimini yapan sistemdir. Amacı başta Bitcoin olmak üzere diğer pek çok kripto para biriminin bağlı olduğu sistemin kullanıcılarına yeni yazılım oluşturma olanağı tanımaktır. Ethereum sisteminin faydalarının başında, başta kişisel veriler olmak üzere diğer pek çok verinin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasını ya da kaydedilmesini engellemek gelir. Ethereum sistemi en basitinden alışveriş yaparken bile kaydedilen kişisel verileri pek çok farklı cihaz üzerinden saklar. 

Ethereum Kullanımı Nasıldır?

Ethereum’u alım ya da satım işlemleriniz için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ancak bunun için ilk olarak sanal cüzdan hesabı oluşturmanız gerekir. Bu sanal cüzdanı kullanarak kriptopara takası ya da alışveriş gibi çeşitli işlemleri yapabilirsiniz. Güvenlik için Ethereum kullanarak yaptığınız her bir işlem blok zinciri denilen ağa kaydedilir. Bu aynı zamanda aynı Ethereum’un birçok kez kullanılmasını engeller.  

Ethereum Satın Almak İçin Yapılması Gerekenler

Ethereum satın alabilmek için iki farklı yol kullanılabilir. Birinci yolu platformu kullanarak para birimleri karşılığında satın alım işlemi yapmaktır. İkinci yolu ise kriptografik şifreleri çözerek madencilik denilen blok üretimi sonrası ödül olarak satın alma işlemidir. Ethereum satın almanın şartı ise eğer bir Ethereum satın almak istemiyorsanız, Ethereum’u parçalara ayırabilir ve bir parçasını alabilirsiniz. Ancak bunun için 1 TL’den büyük bir miktar belirlemeniz gerekir. 

Ethereum Alım ve Satım İşlemleri

Ethereum alımı ya da satımı için öncelikle sanal cüzdan da denilen Ethereum adresine sahip olmanız gerekir. Hesap açmak istediğiniz platformu seçtikten sonra doğum tarihi ve T.C. kimlik numaranız ile gereken yerleri doldurduktan sonra hesabınızı açabilirsiniz. Ethereum para yatırma işlemi için TRY yatırma bölümüne gitmeniz gerekir. Para yatırmak istediğiniz tutarı girdikten sonra onaylanması için bildirim gönder butonuna tıklamanız gerekir. Güvenlik için gereken bölümleri doldurduktan sonra gelen kodu not etmeniz gerekir. Bireysel ve vadesiz ve en önemlisi sizin adınıza kayıtlı olan hesabınız üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Her para alımı ya da satım işlemlerinizde sayfada karşınıza çıkan alıcı bilgilerini dikkatli bir şekilde girerek banka ya da IBAN numarasına kolayca gönderim yapabilirsiniz. Ethereum nedir? Sorusunun cevabı bu şekildedir. 

Ethereum Nakit Paraya Çevrilebilir Mi?

Borsaları kullanarak kripto paralarınızı nakit para olarak kullanabilirsiniz. Ethereum’u nakit paraya çevirmek için Ethereum’unuzu borsa üzerinden satmalı ve satma işleminizin ardından size ulaşan parayı gerçek paraya EFT ya da havale ile ulaşabilirsiniz. 

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Fark nedir?

Bitcoin, blockchain teknolojisine bağlı bir para sistemi ve kripto para birimi olarak yer almıştır. Ethereum ise bir tür hesaplama platformu ve kripto para endüstrisinin büyümesini ve gelişmesini sağlayan en önemli kripto para olarak adlandırılmıştır. Yani Bitcoin bir para birimi kazandırırken, Ethereum hesaplama platformu olarak kullanıcılara üstün teknolojik işlem sunar. 

Ethereum ve Bitcoin arasındaki farktan, Ethereum alım ve satım işleminin nasıl yapılacağından ve Ethereum nedir? Sorusundan bahsettik.