Litecoin(LTC) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Litecoin nedir? Sorusu günümüzde kullanımı yaygınlaşan kripto para türleriyle birlikte bu alana girmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. 2011 yılında kurulan LTC temelde bir para birimi olarak geçer.

Ekim 8, 2022 - 13:44
Ekim 8, 2022 - 13:44
 4
Litecoin(LTC) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?
Litecoin(LTC) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Litecoin(LTC) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Litecoin nedir? Sorusu günümüzde kullanımı yaygınlaşan kripto para türleriyle birlikte bu alana girmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. 2011 yılında kurulan LTC temelde bir para birimi olarak geçer. Eski bir Google çalışanı tarafından kurulmuştur. Peki detaylı olarak Litecoin nedir? Ve Litecoin nasıl alınır ve gönderilir? İnceleyelim.

Detaylarıyla Litecoin Nedir?

Litecoin 2011 yılında Charlie Lee adlı eski bir Google çalışanı tarafından üretilen bir kripto para türüdür. Litecoin herhangi bir bankaya bağlı mı? Sorusuna, Litecoin ‘in herhangi bir bankaya ya da merkeze bağlı olmadığı cevabını verebiliriz. Temel olarak Bitcoin ile aynı çalışma tarzına sahiptirler. Ancak Bitcoin ile aralarına birkaç fark bulunur. Eski Google çalışanı Bitcoin’in çalışma sistemine birkaç hata fark etmiş ve kendisi bu hataları düzelterek Litecoin kripto para türünü kurmuştur.

Litecoin aynı zamanda ilk alt coin olma özelliğine de sahiptir. Oldukça düşün maliyetle para transferi yapmak amacıyla ortaya çıkarılan bir kripto paradır. Diğer kripto para türlerinden farkı ise daha fazla depolama imkanı tanımasıdır. Litecoin ‘in güncel pazar değeri 1 milyar dolar üzerindedir. Ayrıca Litecoin ’in sahip olduğu blockchain, Bitcoin’in sahip olduğu blockchain ’den daha hızlı blok oluşturma özelliğine sahiptir. Bu da Litecoin işlemlerinin onaylanmasının daha hızlı olduğu anlamına gelir. Litecoin ‘in bir diğer avantajı ise madencilik işlemleri sayesinde gönderim hızının diğer kripto para türlerine oranla daha hızlı olmasıdır. Litecoin ‘in kullanmış olduğu algoritmanın tanıdığı bir özellik sayesinde kişisel bilgisayarınızı kullanarak daimi olarak madencilik yapabilirsiniz. Daimi madencilik yapabilme özelliğini Bitcoin sağlamaz. 

Litecoin Satın Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türk lirası ile Litecoin satın alma işlemi oldukça kolaydır. Litecoin satın almanın iki farklı yolu vardır. Litecoin satın alma işleminin ilk yolu, platform üzerinden gerçek para birimlerini kullanarak satın alma işlemini gerçekleştirmektir. Bir diğer Litecoin satın alma işlemi ise, kriptografik şifrelerin çözümü ile madencilik sayesinde ödül olarak Litecoin kazanmaktır. Litecoin güncel fiyatları arz talep dengesine bağlı olarak belirlenir. Litecoin’i parçalara ayırarak küçük bir parçasını satın alma şansınız bulunur.

Ancak Litecoin satın alma şartı ise bu şekilde küçük parçalara ayırıp satın alacağınız Litecoin’ler için en az 1 TL olmak koşulu bulunur. Her kripto para türünde olduğu gibi Litecoin satın alırken de bir sanal cüzdana sahip olmanız gerekir. Bunun için herhangi bir platform üzerinden T.C. kimlik numarası ve doğum tarihinizi kullanarak hesap açabilirsiniz. Hesabınıza para yatırmak için para yatır seçeneğine gelerek istediğiniz tutarı yazın. Ardından bildirim gönder seçeneğine tıklayarak onaylamanız gereken bilgileri onaylayın. Devam ederek karşınıza gelen kodları not ediniz. Bu aşamalar sayesinde Litecoin satın alma işlemini yapabilirsiniz. Litecoin nedir? Sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz. 

Litecoin Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Litecoin satın alma işlemi gerçekleştikten sonra birikim yapmaya başlayabilirsiniz.  Biriktirmiş olduğunuz kripto paraları bir başkasına gönderme işlemi oldukça basittir. Litecoin gönderme işlemi için cüzdanınıza girmeniz gerekir.  Cüzdanınızın alt kısmında yer alan gönder seçeneğine tıklamalı ve ilk olarak göndereceğiniz kişinin cüzdan adresini eksiksiz ve doğru olarak girin. Bu işlemin ardından Litecoin göndermek istediğiniz miktarın girişini yapın. Güvenliğin sağlanması için karşınıza doğrulama sayfası çıkacaktır. Girmiş olduğunuz tüm bilgilerin kontrolünü tam olarak sağladıktan sonra şimdi Litecoin gönder seçeneği ile Litecoin gönderme işleminizi tamamlamış olursunuz. 

Litecoin satın alma işleminden, Litecoin gönderme işleminden ve Litecoin nedir? Sorusundan bahsettik.