Ripple(XRP) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Ripple nedir? Sorusu günümüzde kullanımı yaygınlaşan kripto para türleriyle birlikte bu alana girmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. 2012 yılında kurulan XRP temelde bir para birimi ve ödeme ağı olarak geçer.

Ekim 8, 2022 - 13:50
Ekim 8, 2022 - 13:50
 9
Ripple(XRP) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?
Ripple(XRP) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Ripple(XRP) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Ripple nedir? Sorusu günümüzde kullanımı yaygınlaşan kripto para türleriyle birlikte bu alana girmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. 2012 yılında kurulan XRP temelde bir para birimi ve ödeme ağı olarak geçer. Peki detaylı olarak Ripple nedir? Ve Ripple nasıl alınır ve gönderilir? İnceleyelim.

Detaylarıyla Ripple Nedir?

Ripple coin 2012 yılında kurulmuş olup hem kripto para türü hem de bir ödeme ağıdır. Ripple bir merkeze bağlı mıdır? Sorusuna, diğer kripto para türlerinin tam tersi olarak, Ripple'ın bir merkeze bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca diğer kripto paraların işlem defteri kayıtlı ve açık haldeyken Ripple’ın işlem defteri şirket tarafından yönetilir. Ripple'ın kurulma amacı güvenli, hızlı ve düşük gönderim ücreti ile yüksek miktardaki paraları göndermektir. Bitcoin ve Ethereum’un ardından üçüncü sırada yer alan kripto para türüdür. Dünya üzerinde pek çok ofisi bulunur. Ripple şirketinin CEO'luğunu Brad Garlinghouse yürütür. Ayrıca Ripple’ın bir merkeze bağlı olması pek çok şirketin ve bankanın tercihi olan bir kripto para ve transfer aracı olmasını sağlar.

Ripple Kullanımı Nasıldır?

Ripple’ı alım ya da satım işlemleriniz için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ancak bunun için ilk olarak sanal cüzdan hesabı oluşturmanız gerekir. Bu sanal cüzdanı kullanarak kriptopara takası ya da alışveriş gibi çeşitli işlemleri yapabilirsiniz. 

Ripple Satın Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türk lirası ile Ripple satın alma işlemi oldukça kolaydır. Ripple satın almanın iki farklı yolu vardır. Ripple satın alma işleminin ilk yolu, platform üzerinden gerçek para birimlerini kullanarak satın alma işlemini gerçekleştirmektir. Bir diğer Ripple satın alma işlemi ise, kriptografik şifrelerin çözümü ile madencilik sayesinde ödül olarak Ripple kazanmaktır. Ripple güncel fiyatları arz talep dengesine bağlı olarak belirlenir. Ripple’ı parçalara ayırarak küçük bir parçasını satın alma şansınız bulunur. Ancak bu yöntemle Ripple satın alma şartı ise bu şekilde küçük parçalara ayırıp satın alacağınız Ripple’ler için en az 1 TL olmak koşulu bulunur.

Her kripto para türünde olduğu gibi Ripple satın alırken de bir sanal cüzdana sahip olmanız gerekir. Bunun için herhangi bir platform üzerinden T.C. kimlik numarası ve doğum tarihinizi kullanarak hesap açabilirsiniz. Hesabınıza para yatırmak için para yatır seçeneğine gelerek istediğiniz tutarı yazın. Ardından bildirim gönder seçeneğine tıklayarak onaylamanız gereken bilgileri onaylayın. Devam ederek karşınıza gelen kodları not ediniz. Bu aşamalar sayesinde Ripple satın alma işlemini yapabilirsiniz. Ripple nedir? Sorusunun cevabını bu şekilde verebiliriz. 

Ripple Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ripple satın alma işlemi gerçekleştikten sonra birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Biriktirmiş olduğunuz Ripple kripto paraları bir başkasına gönderme işlemi oldukça basittir. Ripple gönderme işlemi için cüzdanınıza girmeniz gerekir.  Cüzdanınızın alt kısmında yer alan Ripple gönder seçeneğine tıklamalı ve ilk olarak göndereceğiniz kişinin cüzdan adresini eksiksiz ve doğru olarak girin. Bu işlemin ardından Ripple göndermek istediğiniz miktarın girişini yapın. Güvenliğin sağlanması için karşınıza doğrulama sayfası çıkacaktır. Girmiş olduğunuz tüm bilgilerin kontrolünü tam olarak sağladıktan sonra şimdi Ripple gönder seçeneği ile Ripple gönderme işleminizi tamamlamış olursunuz. 

Ripple Kripto Paraları Nakit Paraya Çevirebilir Miyiz?

Ripple kripto paranızı nakit paraya çevirebilmek için borsaları kullanabilirsiniz. Borsalar üzerinden Ripple kripto paranızı satabilir ve bu şekilde nakit para olarak çevirebilirsiniz. Bu paraları EFT ya da havale işlemi ile gönderebilirsiniz.

Ripple satın alma işleminden, Ripple gönderme işleminden ve Ripple nedir? Sorusundan bahsettik.