SON DAKİKA HABERİ: Putin, Wagner isyanı sonrasında orduya seslendi: Halk ve ordu isyancıların yanında değildi

SON DAKİKA HABERİ: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner'in isyanı sonrası ilk kez orduya seslendi. Halk ve ordunun isyancıları desteklemediğini belirten Putin, "İsyanı bastırmak için Ukrayna'daki askerleri çekmeyi düşünmedik." dedi.Son dakika haberi! Rusya'da geçtiğimiz haftasonu yaşanan Wagner isyanının yankıları devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin isyan sonlandıktan sonra ilk kez orduya sesleniş gerçekleştirdi. Putin konuşmasına başlamadan Wagner tarafından önce düşürülen hava araçlarının pilotları için saygı duruşu istedi. Orduya seslenişinde yanına Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu da alan Putin, "Halk ve ordu isyancıların yanında değildi. İsyanı bastırmak için Ukrayna'daki askerleri çekmeyi düşünmedik" diye konuştu.Ardından subaylara hitap eden Putin, isyan başarıya ulaşsaydı Rusya'nın düşmanlarının işine gelecek, son yıllardaki bütün başarılarımız silinecekti dedi. Wagner'e milyarlarca ruble ödeme yapıldığını söyleyen Putin, Prigojin'in parayı nasıl ve nereye harcadığı soruşturulacak diye konuştu. MEDYA PATRONLARIYLA BİR ARAYA GELECEKPutin'in açıklamasından kısa bir süre önce Kremlin'den yaşanan son gelişmelere ilişkin bilgilendirme yapıldı.  Kremlin, Vladimir Putin'in akşam saatlerinde medya patronlarıyla bir araya geleceğini söyledi. Kremlin, "Putin'in konumumun sarsıldığına katılmıyoruz. Toplumda Putin çevresinde birleşme düzeyi çok yüksek. İsyanı sonlandırmak için yapılan anlaşma uygulanıyor. Putin her zaman sözünü tutar, Prigojin'in nerede olduğuna dair bilgimiz yok" açıklamasını yaptı. WAGNER'İN İSYANI Cuma akşamı Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu ve yöneticisi Yevgeni Prigojin, isyan ettiğini açıklayarak Moskova'ya doğru harekete geçmişti.  Önce Rostov'da daha sonra Voronej şehrinde kontrolü sağlayan Wagner savaşçılarının Moskova'ya yürüyeceği belirtiliyordu. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'u koltuklarından edeceğini söyleyen Prigojin, daha sonra hakkında başlatılan soruşturmanın kapatılması karşılığında isyanı sonlandırdı ve Belarus'a sığınmayı kabul etti. Kremlin isyana katılan Wagner savaşçılarına, "Silah bırak, orduya katıl ya da Belarus'a git" seçeneklerini sundu.

Temmuz 10, 2023 - 14:30
 0
SON DAKİKA HABERİ: Putin, Wagner isyanı sonrasında orduya seslendi: Halk ve ordu isyancıların yanında değildi
SON DAKİKA HABERİ: Putin, Wagner isyanı sonrasında orduya seslendi: Halk ve ordu isyancıların yanında değildi

SON DAKİKA HABERİ: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner'in isyanı sonrası ilk kez orduya seslendi. Halk ve ordunun isyancıları desteklemediğini belirten Putin, "İsyanı bastırmak için Ukrayna'daki askerleri çekmeyi düşünmedik." dedi.

Son dakika haberi! 

Rusya'da geçtiğimiz haftasonu yaşanan Wagner isyanının yankıları devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin isyan sonlandıktan sonra ilk kez orduya sesleniş gerçekleştirdi. 

Putin konuşmasına başlamadan Wagner tarafından önce düşürülen hava araçlarının pilotları için saygı duruşu istedi. 

Orduya seslenişinde yanına Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu da alan Putin, "Halk ve ordu isyancıların yanında değildi. İsyanı bastırmak için Ukrayna'daki askerleri çekmeyi düşünmedik" diye konuştu.

Ardından subaylara hitap eden Putin, isyan başarıya ulaşsaydı Rusya'nın düşmanlarının işine gelecek, son yıllardaki bütün başarılarımız silinecekti dedi.

Wagner'e milyarlarca ruble ödeme yapıldığını söyleyen Putin, Prigojin'in parayı nasıl ve nereye harcadığı soruşturulacak diye konuştu.

MEDYA PATRONLARIYLA BİR ARAYA GELECEKPutin'in açıklamasından kısa bir süre önce Kremlin'den yaşanan son gelişmelere ilişkin bilgilendirme yapıldı.  Kremlin, Vladimir Putin'in akşam saatlerinde medya patronlarıyla bir araya geleceğini söyledi. Kremlin, "Putin'in konumumun sarsıldığına katılmıyoruz. Toplumda Putin çevresinde birleşme düzeyi çok yüksek. İsyanı sonlandırmak için yapılan anlaşma uygulanıyor. Putin her zaman sözünü tutar, Prigojin'in nerede olduğuna dair bilgimiz yok" açıklamasını yaptı. WAGNER'İN İSYANI Cuma akşamı Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu ve yöneticisi Yevgeni Prigojin, isyan ettiğini açıklayarak Moskova'ya doğru harekete geçmişti.  Önce Rostov'da daha sonra Voronej şehrinde kontrolü sağlayan Wagner savaşçılarının Moskova'ya yürüyeceği belirtiliyordu. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov'u koltuklarından edeceğini söyleyen Prigojin, daha sonra hakkında başlatılan soruşturmanın kapatılması karşılığında isyanı sonlandırdı ve Belarus'a sığınmayı kabul etti. Kremlin isyana katılan Wagner savaşçılarına, "Silah bırak, orduya katıl ya da Belarus'a git" seçeneklerini sundu.