SON DAKİKA HABERİ: Putin'e isyan eden Prigojin'den açıklama: Wagner'e ne olacak?

Bir günlük isyanın ardından Moskova yolundan dönen paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin yaşananlara ışık tutacak bir açıklama yaptı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Wagner savaşçılarına Savunma Bakanlığına bağlanma talimatı verdiğini söyledi. Paralı askerlerin bu nedenle "isyan ettiklerini" söyledi.Son dakika haberi! Yevgeni Prigojin son günlerde dünya kamuoyunu en çok meşgul eden isim.Rusya'da paralı asker grubu Wagner'in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin giriştiği isyan hareketini sonlandırmasının ardından açıklamalarda bulundu. Yevgeni Prigojin, Rusya'nın önderliğini hiçbir zaman devirmeyi hedeflemediklerini ifade ettikten sonra, "Amacımız Wagner'in yok olmasını önlemekti. Yürüyüşümüze adaletsizlik nedeniyle başladık. Hiç saldırganlık göstermedik ama füzelerle ve helikopterle vurulduk. Bizi tetikleyen buydu" dedi. "PİŞMANLIK DUYUYORUZ"Putin'in aşçısı lakaplı Prigojin, Telegram'dan yaptığı açıklamalarda şu ifaderi kullandı:"Rus askerlerinin kanını dökmemek için geri döndük. Rus havacılığını vurmak zorunda kalmaktan pişmanlık duyuyoruz. Özel askeri operasyon sırasında hata yapanlardan hesap sormak istedik. Bu durum Rusya'daki ciddi güvenlik sorunlarını gösterdi.Rusya Savunma Bakanlığı isyandan önce çıkardığı kararla, savaşçı grupların 1 Temmuz'a kadar ordu bünyesine sözleşmeli asker sıfatıyla katılmasını istemişti. İSYANI SONLANDIRDIUkrayna Savaşı sırasında görünürlüğü iyice artan Wagner grubu ve Prigojin'in geçtiğimiz cuma gecesi isyan yürüyüşü başlattı. Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Rostov kentini kolayca ele geçiren Wagner daha sonra M4 karayolu üzerinden Voronej'e geçti. Prigojin yaptığı paylaşımlarda Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Vasilyeviç Gerasimov'u devireceklerini söylüyordu. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun arabuluculuğuyla sonlandı. Kremlin'den yapılan açıklamada Prigojin'in Belarus'a yerleşeceği ve hakkında başlatılan vatana ihanet suçlamasının ise devam ettirilmeyeceği belirtildi. İsyana katılan Wagner üyeleri hakkında ise daha önce Rusya'ya yaptıkları hizmetlerden dolayı suçlamalar yapılmayacağı aktarıldı. Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr'de...

Temmuz 10, 2023 - 14:30
 0
SON DAKİKA HABERİ: Putin'e isyan eden Prigojin'den açıklama: Wagner'e ne olacak?
SON DAKİKA HABERİ: Putin'e isyan eden Prigojin'den açıklama: Wagner'e ne olacak?

Bir günlük isyanın ardından Moskova yolundan dönen paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeni Prigojin yaşananlara ışık tutacak bir açıklama yaptı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun Wagner savaşçılarına Savunma Bakanlığına bağlanma talimatı verdiğini söyledi. Paralı askerlerin bu nedenle "isyan ettiklerini" söyledi.

Son dakika haberi! 

Yevgeni Prigojin son günlerde dünya kamuoyunu en çok meşgul eden isim.

Rusya'da paralı asker grubu Wagner'in kurucusu ve lideri Yevgeni Prigojin giriştiği isyan hareketini sonlandırmasının ardından açıklamalarda bulundu. 

Yevgeni Prigojin, Rusya'nın önderliğini hiçbir zaman devirmeyi hedeflemediklerini ifade ettikten sonra, "Amacımız Wagner'in yok olmasını önlemekti. Yürüyüşümüze adaletsizlik nedeniyle başladık. Hiç saldırganlık göstermedik ama füzelerle ve helikopterle vurulduk. Bizi tetikleyen buydu" dedi. 

"PİŞMANLIK DUYUYORUZ"Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, isyan sabahı yaptığı açıklamasında Prigojin

Putin'in aşçısı lakaplı Prigojin, Telegram'dan yaptığı açıklamalarda şu ifaderi kullandı:

"Rus askerlerinin kanını dökmemek için geri döndük. Rus havacılığını vurmak zorunda kalmaktan pişmanlık duyuyoruz. Özel askeri operasyon sırasında hata yapanlardan hesap sormak istedik. Bu durum Rusya'daki ciddi güvenlik sorunlarını gösterdi.

Rusya Savunma Bakanlığı isyandan önce çıkardığı kararla, savaşçı grupların 1 Temmuz'a kadar ordu bünyesine sözleşmeli asker sıfatıyla katılmasını istemişti. 

İSYANI SONLANDIRDI

Ukrayna Savaşı sırasında görünürlüğü iyice artan Wagner grubu ve Prigojin'in geçtiğimiz cuma gecesi isyan yürüyüşü başlattı. 

Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Rostov kentini kolayca ele geçiren Wagner daha sonra M4 karayolu üzerinden Voronej'e geçti. Prigojin yaptığı paylaşımlarda Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Vasilyeviç Gerasimov'u devireceklerini söylüyordu. 

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun arabuluculuğuyla sonlandı. 

Kremlin'den yapılan açıklamada Prigojin'in Belarus'a yerleşeceği ve hakkında başlatılan vatana ihanet suçlamasının ise devam ettirilmeyeceği belirtildi. İsyana katılan Wagner üyeleri hakkında ise daha önce Rusya'ya yaptıkları hizmetlerden dolayı suçlamalar yapılmayacağı aktarıldı. 

Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr'de...