Tether(USDT) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Tether nedir? Sorusu günümüzde kullanımı yaygınlaşan kripto para türleriyle birlikte bu alana girmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. 2014 yılında kurulan USDT temelde bir para birimi olarak geçer.

Ekim 8, 2022 - 13:39
Ekim 8, 2022 - 13:44
 2
Tether(USDT) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?
Tether(USDT) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Tether(USDT) Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Gönderilir?

Tether nedir? Sorusu günümüzde kullanımı yaygınlaşan kripto para türleriyle birlikte bu alana girmek isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. 2014 yılında kurulan USDT temelde bir para birimi olarak geçer. İlk kurulduğunda adı RealCoin olan Tether 2014 yılında isim değiştirmiştir. Peki detaylı olarak Tether nedir? Ve Tether nasıl alınır ve gönderilir? İnceleyelim. 

Detaylarıyla Tether Nedir?

Tether Limited şirketi tarafından 2014 yılında kurulan ve kripto para türü olarak adlandırılır. İlk kurulduğunda RealCoin olarak adlandırılır ancak Kasım 2014 ‘te Tether olarak isim değiştirmiştir. Tether aynı zamanda ABD dolarının durağan bir versiyonunu da ifade eder. Bu durağan versiyonun adı ise stable coin ’dir. Tether şirketi satın alınan her bir kripto para için kasada bir adet ABD doları olduğunu belirtir. Bu da Tether’in dünyadaki en popüler kripto para türü olmasını sağlayan bir unsurdur. Tether’in her bir kripto para adetini ABD dolarına eşit olarak tutması da kripto para dünyasına adım atmak isteyen ancak güvenilirliğinden endişe duyan kullanıcılar için güven verme amacı taşır. Bitcoin ile gerçekleştirilen işlemlerden neredeyse %80 ‘i Tether ile yapılır. Bu da Tether’in popülerliğini artıran bir diğer unsurdur. Çok hızlı değişkenlik gösteren diğer kripto paraların aksine, Tether stable coin olarak ABD dolarıyla eşit ilerlemesi nedeniyle alanında en güvenilir kripto para türü dememiz mümkündür. Tether şirketinin ortaya çıkış yasası her zaman düşük işlem ücreti ve şeffaflık olarak yer almıştır. Tether için bir tür köprü dememiz de yerinde olacaktır. Çünkü bilindik para birimleri ile kripto para birimleri arasında bir nevi köprü hizmeti görür. 

Tether Nasıl Satın Alınabilir?

Tether satın alma işlemi Türk lirası ile oldukça kolay bir şekilde halledilir. Tether satın almak için öncelikle herhangi bir kripto para borsası üzerinden ücretsiz bir şekilde hesap oluşturmanız gerekir. Ardından her kripto para türünün yeni hesap açımında olduğu gibi kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Kimlik doğrulaması yapmak içinse hesap doğrulaması bölümünden kimlik ya da pasaportunuzu kullanarak, net bir şekilde ön ve arka yüzlerini yüklemeniz gerekir. Ardından hesap doğrulaması sağlanacaktır. Bu işlemlerin ardından istediğiniz türde bir ödeme yöntemi belirlemeniz gerekir. Tether satın alacağınız zaman varlık listesinden Tether’i seçmelisiniz. Satın almak istediğiniz tutarın girişini yaptıktan sonra satın alma önizlemesi seçeneği ile işleminizin tüm ayrıntılarını görebilir ve onayınızdan sonra Tether satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tether nedir? Sorusunun cevabı bu şekildedir. 

Tether Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Tether satın alma işlemi gerçekleştikten sonra Tether birikimi yapmaya başlayabilirsiniz. Biriktirmiş olduğunuz Tether kripto paraları bir başkasına gönderme işlemi oldukça basittir. Tether gönderme işlemi için Tether cüzdanınıza girmeniz gerekir. Tether cüzdanınızın alt kısmında yer alan gönder seçeneğine tıklamalı ve ilk olarak göndereceğiniz kişinin cüzdan adresini eksiksiz ve doğru olarak girin. Bu işlemin ardından Tether göndermek istediğiniz miktarın girişini yapın. Burada karşınıza Ethereum ve Tron olmak üzere iki ağ türü çıkar. Göndermek istediğiniz ağ türünü seçmeniz gerekir. her iki ağ türünün de kendisine göre bir ücretlendirmesi bulunur. Dilediğiniz ağ türünü seçtikten sonra devam etmeniz gerekir. Güvenliğin sağlanması için karşınıza tekrar doğrulama sayfası çıkacaktır. Girmiş olduğunuz tüm bilgilerin kontrolünü tam olarak sağladıktan sonra şimdi Tether gönder seçeneği ile Tether gönderme işleminizi tamamlamış olursunuz. 

Tether satın alma işleminden, Tether gönderme işleminden ve Tether nedir? Sorusundan bahsettik.