Ziraat Bankası Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Ziraat Bankası‘nda kredi masrafları nasıl geri alınır konusunu araştıranlar için ele aldığımız bu yazıda, günümüzde özellikle nakit sıkıntısı çeken kişilerin bankalardan başvurduğu krediler hakkında en merak ettiği konuları inceliyoruz.

Ekim 8, 2022 - 13:28
 7
Ziraat Bankası Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır?
Ziraat Bankası Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Ziraat Bankası Kredi Masrafları Nasıl Geri Alınır?

Ziraat Bankası‘nda kredi masrafları nasıl geri alınır konusunu araştıranlar için ele aldığımız bu yazıda, günümüzde özellikle nakit sıkıntısı çeken kişilerin bankalardan başvurduğu krediler hakkında en merak ettiği konuları inceliyoruz. Bazı bankaların ilgili konuda problem yarattığı bu dönemde Ziraat Bankası‘nda kredi masrafları nasıl geri alınabilir, dosya masraf iadesi nedir ve bu süreçte yapılması gereken işlemler nelerdir gibi konular kişilerin aklında soru işareti bırakıyor.

Kredi dosya masrafları; her kredi başvurusunda kişilerin karşısına çıkan bu ücretlendirme, kredinin onaylanması halinde kişiye bildirilen faiz ücreti uygulanmış paranın içinden kesinti yapılarak uygulanır. Kredi çekme durumlarında kişinin çokta üstüne düşemediği bu konu son zamanlarda iyice gündem maddesi haline gelmiştir. Özel bankaların işi yokuşa sürdüğü bu noktada Ziraat Bankası kredi masraflarının geri ödemesi konusunda kişilere destekçi olmakla kalmayıp, diğer bankaların da bu süreçte olumlu davranışlar sergilemesi konusunda hemfikir.

Ziraat Bankası Kredi Masrafları İade Süreci

Tüketiciyi korumak adına kredi kullanırken kişiden kesilen dosya masraflarının iade edileceği ile ilgili karar çıkmıştı. Bazı bankalar bu konuda müşterilerini mağdur ederken Ziraat Bankası kredi masrafları geri ödemesi konusu hakkında oldukça hassas davranmaktadır. Yalnız bu iade durumu kişinin tüketici haklarına başvurması halinde gerçekleşir. Başvuru sonunda kişi haklı bulunursa iade işlemi gerçekleşecektir. Tüketici haklarına başvuru konusu kişilerde kafa karışıklığına sebep olsa da, bu işlemin gerçekleşmesi adına tutulan yasal bir zorunluluktur ve işlemin kaldırılma durumu söz konusu değildir. Süreci uzatan bu aşama çoğu kişinin uğraşmamasına ve dolayısıyla kredi masraflarını alamamasına neden olmaktadır.

Ziraat Bankası Kredi Masrafları İadesi İçin İstenilen Belgeler

Ziraat Bankası için kredi masrafı iadesinde talep edilen belgelerin başında tüketici haklarına başvurmamış kişiler için ilgili konu ile ilgili başvuru talep formu ve kimlik belgesi talep edilir. Mahkemeye başvuru yapanlar için bu belgeler talep edilmez, mahkeme sürecinin sonuçlanması için beklenir. E-devlet üzerinden de kredi dosya masrafları iade başvuru sürecini takip edebilirsiniz.

Ziraat Bankası‘nda kredi masrafları iadesi için başvuru bankanın internet sitesinden de erişimi sağlanan başvuru talep formu doldurularak veya direk şubelere giderek bankaya başvurulur. Bankanın inceleme sürecinin tamamlanması sonunda iade işlemi gerçekleşir. Ödemesi yapılan kredi masrafları; kredi komisyonları ve kredi tahsis ödemeleridir. Sigortalandırma gibi diğer ödeme başlıklarının iadesi yapılmaz. Ziraat Bankası‘nda kredi masrafları geri ödeme süresi değişkenlik gösterebilir. 6 ay veya daha kısa zamanlarda iade işlemi gerçekleşecektir.

İadesi talep edilen kredinin 10 yıldan eski olmaması gerekir. Ne kadar ödeme yaptığınızı ispatlamanız sürecin sıkıntısız ilerlemesi açısından önemli bir konudur. Ziraat Bankası ‘nda geri ödeme sürecinin hızlı ilerlemesinin ama sebebi, başvuru yapan kişi adına Tüketici Heyeti sorgulama işlemleri için bankaya geliyor, bu aşamada banka savunmada bulunmadığı için süreç uzamamış ve iade işlemi gerçekleşmiş oluyor. Diğer özel bankalar bu aşamada zorluk çıkardığı için, müşteriyi de mağdur edilmiş oluyor. 

Sonuç olarak kişinin ihtiyaç halinde bankalara başvurduğu ve bankaların kişilerden geri ödeme sürecinde tahsis etmiş olduğu kredi masrafları iadesi konusunda, Ziraat Bankası daha ılımlı bir rol oynuyor. Belirli koşullara ve belgelere tabii tutulan bu süreçte özel bankalar işi yokuşa sürme konusunda oldukça ısrarcı davranabiliyor. Bu sorundan kaynaklı olarak da çoğu vatandaş sürece girme konusunda karamsar davranışlar sergileyebiliyor ve haklarından feragat etme yolunu seçiyor. Günümüzün zor ekonomik şartlarında Tüketici Heyeti’nin de desteği ile kişiler Ziraat Bankası‘nda kredi masrafları geri ödemesi konusunda daha az uğraşarak kısa zamanda kolayca ödediği ücretleri geri alma imkânına erişebiliyorlar.